BETWEEN – wernisaż wystawy - Paweł Łyjak, Katarzyna Matoszko, Roksana Kularska-Król

 

Termin:

Otwarcie wystawy - 28.09.2017, godz.19:00

zakończenie wystawy - 03.11.2017, godz.16.00

 

Opis:

Wystawa skupia się na zagadnieniach przeciwieństw przynależnych do obszarów sztuk wizualnych i szeroko rozumianej kultury masowej. Istotnym punktem łączącym prace każdego z zaproszonych do udziału w wystawie artystów jest balansowanie na granicy tego co uznane jest powszechnie za wartość i tego co jest jej przeciwieństwem. Przeciwieństwa obrazują tu zagadnienia sacrum – profanum, dzieło sztuki- kicz i dobro- zło.

Paweł Łyjak wykorzystuje własne portrety z dzieciństwa oraz portrety osób, które znane z dziejów ludzkości zapisały się jako czarne charaktery na kartach historii. Przedstawienia młodzieńcze wybranych osób które ,,przyjemne są oku” stoją w opozycji do historii i czynów przedstawianych. Stawiają pytanie na temat dobra i zła w każdym, kto będąc dzieckiem, był najczęściej utożsamieniem dobra i piękna. Sfera sacrum i profanum jest odniesieniem do opisywania problematyki prac Katarzyny Matoszko. Artystka przedstawia współczesnych świętych, męczenników popkultury, którzy swym ekscentrycznym i najczęściej tragicznie kończącym się życiem stali się współczesnymi męczennikami, ikonami popkultury. Granica pomiędzy pracą określaną jako dzieło sztuki a kiczem, jest charakterystyką prac malarskich Roksany Kularskiej-Król. Estetyka jej obrazów, wywodząca się z animacji, w której główną bohaterką jest ,,Królowa nocy”, stawia pytanie dotyczące obrazu malarskiego. Czym jest on dzisiaj i czy wartości czysto malarskie, a dokładniej forma malarska może czerpać z estetyki dominującej w kulturze masowej? Problematyka ta pojawiła się już dawno i wydawać by się mogło ze twórcy działający w nurcie popartu z Warholem na czele powiedzieli już wszystko w tym temacie. Strategia, bo o niej mówić tu można, wykorzystywania naiwnej postaci która widnieje na wszystkich obrazach Roksany Kularskiej-Król, realizowana jest konsekwentnie od kilku lat. Nurtującym może być pytanie jaki kolejny, po obecnym obszar, będzie charakteryzował prace znanej już szerokiej publiczności łódzkiej artystki.

 

Miejsce:

Galeria Promocji Młodych "Rondo", Limanowskiego 166, Łódź

 

Kontakt do organizatora:

Centrum Animacji i Rewitalizacji RONDO, Łódź, ul. Limanowskiego 166
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel.: 42 653 36 45